Ha bor, akkor Tokaj, Paulay Borház
Bor és bor. Gyökereimnél fogva elfogult vagyok a Tokaj-hegyaljai borokkal. (Lásd https://hovamiertmennyiert.hu/badacsony-te-csodas/) Ennek ellenére évekig terveztem, hogy megnézem belülről a Paulay Borházat. http://www.paulayborhaz.hu/hu/ Nem csalódtam.
A borház
Az egykori színidirektor-színházcsináló szülőháza Tokajban szinte a legjobb helyen található, már nem a főutcán, de még olyan távolságra, hogy a tébláboló turista könnyen rátaláljon. Az épület szépen felújítva, az udvar zöld és virágos, a sarkig kinyitott kapu hívogató. Éppen ezért (meg a több éves készülődésért) bementünk.
Az udvaron egy középkorú hölgy pár hetes bébivel az ölében, rájuk vigyáz egy “félelmetes” négylábú, aki farokcsóválva szaglász minket körbe. Miután átestünk a “biztonsági ellenőrzésen” a pince felé vesszük az irányt. Szembe jön velünk három vendég négy palackkal. Jó jel… A pincében a gazdával megbeszéltük, hogy inkább a száraz borok érdekelnének minket, végül a három száraz, két édes kóstoló sornál maradtunk. De egyáltalán nem bántuk meg.
Bor, bor, bor…
Egy sárga muskotállyal kezdtünk, aminek már az illata is magáért beszélt (imádom a muskotály virágillatát, nem tudok betelni vele), egyébként pedig pont annyira volt száraz, ami az embernek jól esik egy kánikulai délutánon. Következett a Bitangjó furmint, nevéhez illően tényleg bitang jó, főleg azoknak akik szeretik a hagyományos hordó érlelésű ízeket. Harmadik száraz borunk egy korrekt hárslevelű volt, bár a három szárazból mi a furmintot tettük első helyre. És ekkor jött a meglepetés!
Házigazdánk olyan, egyébként édes, bort kínált negyedikként, hogy már csak ezért érdemes volt meglátogatni a Paulay Borházat. Édes, de nem “ragad”, épp annyi a sava, ami kellemes, az illata visszafogott, minden paraméterében kiegyensúlyozott, egyszóval kerek egész. (Hoztunk is belőle a lányoknak egy-egy palackkal, a fiúknak a muskotályból, a fiammal magunknak a furmintból.) Ötödik borunk egy nagyon finom fordítás volt, rá kellett jönnöm, hogy nekem jobban bejön, mint az aszú…
Mind e nektárok mellé Péter szakértő ismertetését hallhattuk szőlőkről, borokról, munkáról és minden másról. Nagyon köszönjük Hudák Péter! Még visszatérünk!
Paulay Borház 2.0
A bejegyzés fenti részét még 2019 szeptemberében írtam, még C.e. (COVID előtt), azóta betartottuk ígéretünket és visszatértünk.
Péterrel és a Tokaji Borászok Asztaltársaságának többi tagjával Furmint Februári borkóstolót szerveztünk 2020-ban. Azóta többször rendeltünk tőle. A Bitangjó Furmint visszatérő tétel csakúgy, mint Joszif, a narancsbor. A tavaly októberi dűlőtúra óta új kedvencünk is van, az Arborétum cuvée, amiről Péter a következőket írja honlapján:
“Nagyon régi, filoxéra vész előtti hegyaljai fajták szülötte ez a különleges ízvilágú édes bor. Túlérett, de nem aszúsodó szőlőt szedtünk hozzá októberben, melynek mustja fahordóban erjedt. Rövid érlelés után nyár elején palackoztuk. Könnyebb desszertekhez jó választás, de önmagában is megállja a helyét. Az édesbor-barátok nagy kedvence!”
Végezetül álljon itt Ripka Gergely rövid összefoglalója a Paulay Borházról:
“Hudák Péter és pincéje a sok-sok macskával igazán jó kedélyt és hangulatot árasztó, kimondottan szerethető pontja a borvidéknek. Egyedül és kizárólag a löszös Tokaji-hegy foglalkoztatja borkészítés szempontjából: ide született, és nem vágyik másutt kalandokra. Egy csepp mediterrán temperamentum és hangulat Hegyalján. Paulay Ede, a Nemzeti Színház hajdani igazgatója a birtok épületében élt. Hudákék itt várják a kóstolni vágyó vendégeket. A borok mellé finom falatot és vendégszobákat is tudnak nyújtani. Hudák Péterrel felsétálni a panorámás, karós művelésű, öregtőkés Verebesbe, megismerni az általa gondozott régi helyi szőlőfajtákat egy külön programnak is izgalmas.” (https://tokajmagic.hu/)